Walka z warrozą za pomocą pożytecznych roztoczy Stratiolaelaps scimitus
Na forum Tomka Miodka można przeczytać : Znalezione w sieci:

"Hypoaspis miles początkowo przeznaczony był do zwalczania Ziemiórek w uprawach roślin ozdobnych, okazało się jednak, że sprawdza się w także w zwalczaniu innych szkodników.
Hypoaspis atakuje i uśmierca larwy Ziemiórek, nie likwiduje natomiast jaj oraz poczwarek.
Hypoaspis miles znajduje się zwykle w górnej warstwie gleby lub doniczki lub w szczątkach roślinnych na powierzchni gleby. Samice Hypoaspis miles składają jaja między cząstkami gleby lub torfu. W temperaturze 20°C z tych jaj po około 6 dniach wylęgają się sześcionogie larwy. Po kolejnych 2 dniach zaczynają aktywnie poszukiwać pożywienia prze okres około 10 dni kiedy to osiągają formę dorosłą. ,
W temperaturze 20°C cały cykl rozwojowy od jaja do osobnika dorosłego zajmuje przeciętnie 17 -18 dni i zależy też od dostępności i jakości pożywienia.

W temperaturze 15 ° C całkowity rozwój rozciąga się do 34 dni a w temperaturze 10 ° C zostaje zupełnie zahamowany. Osobniki dorosłe potrafią jednak przetrwać niekorzystny okres i zacząć ponownie się rozmnażać. Przy wzroście temperatury do 24 ° C, cały cykl skraca się do około 12 dni a w temperaturze 32 ° C i więcej zostaje ponownie zahamowany.

Osobniki dorosłe zdolne są do życia przez kilka miesięcy a w przypadku braku pożywienia potrafią przetrwać nawet 70 dni (pod warunkiem, że wcześniej się najadły) Taka niezwykła żywotność tego organizmu pozwala mu skutecznie walczyć z pojawiającymi się szkodnikami.
Jako że Hypoaspis żywi się nie tylko larwami Ziemiórek jest wykorzystywany również do walki z innymi szkodnikami. "

(podobno Hypoaspis miles to to samo co Stratiolaelaps scimitus)


  PRZEJDŹ NA FORUM